قوانین 5 ثانیه و 5 دقیقه

قوانین 5 ثانیه و 5 دقیقه

قوانین 5 ثانیه و 5 دقیقه چگونه به ما در پیشبرد کارها کمک می‏کنند

احتمالا بسیار برایتان پیش آمده که خواستید بر اساس اهدافتان کاری را شروع کنید ولی اهمال کاری و بسیاری عوامل دیگر مانعتان می‏گردد.
فرض کنید برای لاغری خود برنامه ریزی کرده ‏اید و باید روزی نیم ساعت پیاده روی کنید، ولی هر روز در موعد مقرر به خاطر تنبلی و یا عوامل دیگر، به همان نیم ساعت پیاده روی هم نمی‏روید.

لازم به گفتن نیست که اهمال کاری و عدم توان اجرای برنامه ‏هایمان چقدر می‏تواند ما را از اهداف و رویاهایمان دور کند و باعث عقب ماندن از بقیه شود.

راهکار چیست؟ در ادامه با راه حلهایی ساده به این موضوع خواهیم پرداخت.

مشکل کجاست؟

واقعیت این است که ما باید بتوانیم برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم و البته در گام بعدی، آن برنامه را به خوبی اجرا کنیم و آنرا ادامه دهیم.
اصولا در گام هدفگذاری و برنامه ریزی در بسیاری اوقات خوب عمل می کنیم (درآینده بیشتر در خصوص این دو گام نیز در کافه مدیر پروژه صحبت خواهیم کرد) ولی به مرحله اجرا که می‏رسیم نمی‏توانیم آنطور که باید عملکر خوبی داشته باشیم،

در اینجا به دو قانون ساده و کاربردی اشاره می‏کنیم که تا حدودی به ما در شروع و ادامه برنامه‏ هایمان می‏تواند کمک نماید.

قانون 5 ثانیه:

این قانون توسط مل رابینز، مجری تلویزیون و سخنران انگیزشی پیشنهاد شد که بر اساس آن برای خودش این قانون را گذاشت که هر زمان قرار شد کاری انجام دهد، از 1 تا 5 بشمارد و سریع آن را کار را شروع نماید؛
درواقع تجربه نشان داده که این عمل ساده، نگرانی‏ها و ترسها را از ذهن دور نموده و ذهن را برای شروع کار متقاعد می کند و توجه را صرفا بر روی شروع کار می‏گذارد.

این تفکر بر اساس اصول روانشناسی به افراد حس کنترل بر امور زندگی خود را می‏دهد و در نتیجه انگیزه و شوق در افراد برای شروع و انجام کارها را بیشتر می‏نماید.

البته برای رعایت این قانون باید تا حد امکان شرایط لازم را هم فراهم نمود.
در خصوص مثال پیاده روی که در بالا اشاره شد، باید لباسی که برای پیاده روی انتخاب کردیم در جلوی کمد یا جایی که در سریعترین زمان ممکن قابل دسترس هست قرار داده شود تا پس از تصمیم گیری سریع آن را بپوشیم و کار را شروع کنیم.
و یا حتی اگر مشکلاتی مانند آلودگی هوا یا بارندگی شدید وجود داشت از قبل به آن فکر کرده باشیم که مثلا در خانه خود، آن نیم ساعت پیاده روی را اجرا نماییم.

پس از همین حالا می‏توانیم کارهای عقب افتاده خود را  شروع کنیم: 1،2،3،4،5 و …..

قانون 5 دقیقه:

یکی از قوانین دیگه ‏ای که به صورت تجربی نشان داده می‏تواند در شروع و حتی ادامه دادن کارها کمک نماید، قانون 5 دقیقه است.

در زمانهایی که حس و حال لازم برای شروع و یا ادامه کاری را نداریم، کافی است خود را مجاب نماییم فقط 5 دقیقه از این کار را هم اکنون انجام دهم و جلو ببرم، تجربه نشان داده،در چنین شرایطی اصولا پس از آغاز و انجام 5 دقیقه، احتمال اینکه کار را تا به جای مناسبی نرساندیم رها کنیم بسیار کم است و احتمالا ادامه خواهیم داد، و حتی اگر هم آن کار را راس 5 دقیقه رها کنیم، مهم این است که کار را شروع کرده و بخشی از آن را انجام داده‏ ایم و در اصطلاح کار را زخمی کرده ایم و احتمال اینکه در آینده نزدیک آنرا ادامه دهیم بسیار بالا خواهد بود.

به عنوان مثالی ساده، اگر قرار است خانمی، برای مهمانی آخر هفته، غذای جدید را آموزش دیده و بپزد، در ابتدای هفته همین که خود را مجاب نماید 5 دقیقه وقت بگذار و در اینترنت جستجو نماید و دستور پخت لازم را پیدا کند، می تواند یک شروع خوب برای به سرانجام رساندن هدفش تا انتهای هفته باشد.

یک مثال از هر دو قانون:

فرض کنید، در راستای اهداف خود برنامه ریزی کرده ‏ایم تا کتابی را مطالعه کنیم، مهم است که این کتاب را اولا در یک جای مشخص و قابل رویت، مثلا بر روی میز جلوی تلویزیون که همیشه در دید باشد قرار دهیم و در زمان مقرر تا 5 شمرده و کتاب را برداریم و مطالعه را شروع کنیم و سپس خود را مجاب کنیم که حداقل 5 دقیقه مطالعه را ادامه دهیم.
اگر خود را عادت دهیم که هر روز این کار را انجام دهیم، پس از دو هفته، احتمالا دیگر بدون زحمت و مقاومت، مطالعه را انجام خواهیم داد و آن را تبدیل به یک عادت نموده ‏ایم.

اجرا کنید، عادت کنید، تحول را خواهید دید

اگر بتوان این دو قانون را تبدیل به یک عادت در زندگی نمود، قطعا معجزه ه‏ای بزرگ در زندگی هر کدام از ما رخ خواهد داد و ما را تبدیل به یک انسان عملگرا و اجرایی خواهد کرد، کافی است امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید