کیفیت زندگی کاری به زبان ساده

کیفیت-زندگی

بسیاری از اوقات احساس می کنیم از محیط کاری خود راضی نیستیم و نمی توانیم حس خوب و شادی در روزهای کاری داشته باشیم. صبحها با رغبت کمتری از خواب برخواسته و در طول هفته هم دوست داریم زودتر به انتهای هفته برسیم. اما هیچوقت سعی کردیم علل اصلی این طرز فکر را پیدا کنیم. آیا صرفا ناراضی بودن از نوع کاری که انجام می دهیم باعث این حس و حال است یا عوامل دیگری هم موثر است.

کیفیت زندگی کاری چیست؟

در دایره المعارف علم مدیریت، مفهومی وجود دارد به نام کیفیت زندگی کاری (Quality Work Life) یا به اختصار QWL که عملا رضایت افراد از محیط کاری را ارزیابی نموده و بهبود می بخشد.

درواقع QWL تلاشی در جهت برطرف نمودن نیازهای تکنولوژیکی، انسانی، سازمانی و …. یکپارچه پرسنل در یک محیط کاری می باشد.

هدف این فیلد، تغییر و بهبود کیفیت زندگی افراد در محیط کاری به گونه ای است که نیازهای گوناگون آنها در سازمان در جهت اهداف اصلی سازمان تامین گردد، به عنوان مثال بهبود تهویه هوای محیطهای صنعتی و یا توانمند سازی افراد در حوزه های مختلف کار و زندگی از طریق آموزش و ….

چرا QWL مهم است؟

همانگونه که در ابتدای مقاله هم عنوان گردید، عدم توجه به QWL به معنای نادیده گرفتن نیازهای کارکنان و نارضایتی عمیق آنهاست به گونه ای که حتی ممکن است تحمل محیط کار هم برای آنها در میان مدت یا بلند مدت سخت و طاقت فرسا شود.

 ایجاد یک محیط همدل که به افراد و به نیازهای مختلف آنها بها داده می شود، قطعا باعث حال بهتر تمام افراد در تمام سطوح از مدیریت گرفته تا پرسنل خدماتی آن سازمان خواهد شد.

مهمترین فاکتورهایی که باید در زندگی کار افراد در نظر گرفته شده و بهبود داده شود چیست:

عوامل مختلفی در زندگی کاری افراد موثر است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • حقوق برابر افراد در استفاده از تجهیزات و امکانات شرکت

 • محیط کاری پاکیزه و امن با چیدمان مناسب و به روز

 • فرصت شغلی عادلانه و مسیر پیشرفت مناسب و شفاف

 • دستمزد و پاداش عادلانه

 • احترام به حقوق فردی افراد

 • شرح شغل مشخص با حجم کار متعادل

 • هدف گذاری (ترجیجا کمی به جای کیفی) برای افراد و تعاملهای مناسب و دوره ای با افراد در جهت اطمینان از فهم اهداف و سایر موضوعات مرتبط با اهداف

 • رعایت کلیه مفاد قراردادهای منعقد شده با افراد

 • فرصتهای برابر یادگیری و ایجاد امکان رشد افراد

 • آموزش به افراد به منظور ایجاد تعادل در کار و زندگی خود و پرهیز از افراط و تفریط در هر کدام از جنبه های زندگی

 • در نظر گرفتن برنامه ‏ها و فضاهای ورزشی و تفریحی مناسب برای Team Buildingها و دورهمی های خارج از زمان کاری که باعث بهبود روابط پرسنل نیز خواهد گردید

و ….

مدیریت QWL در پروژه ها و سازمانها:

مهم است که در نقش یک مدیر پروژه یا مدیر یک واحد با هر تعداد پرسنل، به بهبود کیفیت زندگی کار افراد توجه ویژه داشته باشیم و برای آن زمان بگذاریم و با واحدهای ذیربط که مهمترین آنها واحد منابع انسانی سازمان می‏باشد هماهنگ بوده و حداکثر همکاری و تعامل را داشته باشیم.

نیاز است که مدیران در جهت بهبود مستمر، با برگزاری نظرسنجی و مصاحبه و ارزیابی‏های دوره ‏ای، وضعیت کارکنان خود را بسنجند و برنامه ریزی‏های لازم در خصوص بهبود حس و حال آنها را انجام دهند.

مطمئنا با هدفگذاری در بهبود کیفیت زندگی کارکنانمان، بهره وری را افزایش داده و رسیدن به اهداف پروژه ها و سازمانمان هم تسهیل می‏گردد.

دیدگاهتان را بنویسید