چگونه می توانیم فردی کاریزماتیک باشیم

کاریزماتیک-بودن

چگونه می توانیم فردی کاریزماتیک باشیم

اگر دقت کرده باشید، برخی مدیران یا همکاران در محیط کار و برخی دوستان و آشنایان برای ما بیش از بقیه جذاب هستند و اصولا حرفها و اعمالشان تاثیرگذارتر است. این افراد راحتتر می توانند بقیه را متقاعد کنند و افراد را جذب خود نمایند، در نتیجه افراد موفقتری هستند. در اصطلاح می گویند افراد کاریزماتیک تری هستند. اما کاریزما چیست و چگونه می توانیم فردی کاریزماتیک‌تری باشیم؟

کاریزما چیست؟ کاریزماتیک کیست؟

واقعیت این است که کاریزما تعریف دقیقی ندارد، ولی می توان گفت یک سری رفتارها و مشخصات که فرد را به شخصی موثر با ارتباطات عالی، الهام بخش و جذاب تبدیل می نماید.

شاید برخی خصوصیات خانوادگی یا ذاتی افراد، مانند چهره و … بتواند در ساخت شخصیت کاریزماتیک موثر باشد ولی بخش اعظم آن اکتسابی است و با کسب یک سری از مهارتها می توانیم فردی موثرتر و کاریزماتیکتر باشیم.

بر اساس آنچه تا اینجا مطرح شد، نیاز به گفتن نیست که هرچقدر کاریزماتیک‌تر باشیم می توانیم فردی موفق‌تر در زندگی کاری و شخصی خود باشیم.

افراد کاریزماتیک چه خصوصیاتی دارند؟

بر اساس تحقیقات یک سری خصوصیات که در ادامه مطرح شده در بیشتر افراد کاریزماتیک وجود دارند:

 • رفتار و گفتار صادقانه
 • دارای عزت نفس و اعتماد به نفس کافی
 • مثبت اندیش و خوش بین و الهام بخش سایرین در مسیر پیشرفت
 • دارای اهداف مشخص و ایمان داشتن به مسیری که در آن حرکت می کند و برنامه ریزی دقیق
 • متعهد و خوش قول
 • سپاسگزار در خصوص هر لطفی که در حق آنها می شود
 • بخشنده و گشاده دست
 • توانمند در مهارتهای ارتباطی مانند شنونده خوب بودن، داشتن زبان بدن خوب و ….
 • دارای حافظه خوب و به خاطر داشتن اسامی افراد که به نوعی نخستین و یکی از مهمترین دارایی های آنهاست
 • پرانرژی و فعال
 • ظاهر همیشه آراسته
 • به روز بودن دانش و اطلاعات علی خصوص در حوزه فعالیتهای اصلی خود
 • توانمند در مهارتهای مذاکره و متقاعدسازی

و البته شاید یکی از مهمترین خصوصیات افراد کاریزماتیک قدرت رهبری آنها و اینکه می توانند افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهند می باشد.

ما چگونه می توانیم فردی کاریزماتیک تر باشیم؟

اگر بتوانیم هر یک از موارد و مهارت‌هایی که در بالا مطرح شد را در خود تقویت نماییم، قطعا می توانیم فردی کاریزماتیکتر باشیم. برخی از این موارد را مانند صداقت،تعهد، سپاسگزار بودن و …. باید در رفتار خود اصلاح نموده و تبدیل به یک عادت نماییم و برخی دیگر مانند مذاکره گر خوب بودن، مهارتهای ارتباطی، عزت نفس خوب، زبان بدن و …. مهارتهایی هستند که با آموزش و تمرین می توانیم در خود بهبود دهیم.

فراموش نکنید که کاریزما یک مفهوم مثبت است و برخی به اشتباه تصور می کنند افرادی که با چهره عبوس و بی محلی به سایرین برخورد می نمایند و یا با غرور صحبت می کنند و … کاریزمای بیشتری دارند، ولی واقعیت این است که این دسته افراد را هرگز نمی توان افراد جذاب و تاثیرگذاری دانست و ممکن است در برهه ای از زمان به خاطر مثلا قدرتی که در یک شرکت دارند بتوانند کار خود را پیش ببرند ولی در بلند مدت و در زندگی شخصی خود و در تعاملات خود مدام دچار چالشهای متوالی می گردند و اصولا هیچ وقت حال خوبی به لحاظ روحی ندارند.

یک شروع خوب:

برای شروع، پیشنهاد می کنم کلیه افرادی که در محیط کار یا در خانواده یا در دوستان خود یا حتی از چهره ها و شخصیتهای اجتماعی مانند سیاستمداران، ورزشکاران، بازیگران و …. از نظر شما کاریزماتیک هستند را لیست نمایید و جلوی نام هریک خصوصیاتی که از نظر شما باعث جذابیت آنها شده است را بنویسید و سپس با مواردی که در همین مقاله هم مطرح شد ترکیب نمایید و  بررسی کنید که کدامیک از این خصوصیات را خود شما دارید و در کدامیک باید خود را تقویت نمایید و سپس با اولویت بندی مشخص، شروع به بهبود هر کدام از آن موارد نمایید.

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید